Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Zamma rağmen en ucuz doğal gaz Türkiye’de


Zamma rağmen en ucuz doğal gaz Türkiye’de

Kovid-19 salgınıyla birlikte üretim ve tedarik zincirinin bozulması, küresel enerji arzında sıkıntılar yaşanması ve Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın ardından Avrupa başta olmak üzere küresel piyasalarda yaşanan aşırı fiyat dalgalanmaları, dünyayı enerji darboğazına itti. Küresel enerji krizi devam ederken, Türkiye ise bu dönemde uluslararası boru hatları, LNG, FSRU ve yer altı doğal gaz depolama tesisleriyle arz güvenliğini teminat altına alan stratejik hamleleri hayata geçirdi. Doğal gazda yüzde 80, elektrikte yüzde 50 sübvansiyonu sürdüren Türkiye, konutlarda son yapılan yüzde 20’lik zamma rağmen doğalgaz fiyatları bakımından Avrupa’dan avantajlı durumda bulunuyor.

AVRO BAZLI DOĞAL GAZ FİYATLARI

Evsel Enerji Fiyat Endeksi’nin (Household Energy Price Index) son verileri, avro/TL bazında güncel kur üzerinden yeniden hesaplandığında metreküp başına Avrupa başkentleri arasında en pahalı doğal gazı 54,65 lira (3,01 avro) ile yine Amsterdam (Hollanda) tüketiyor.

Londra’da (İngiltere) yaşayan hane halkı doğal gazın metreküpüne 35,5 lira (1,96 avro) öderken, Berlin’de (Almanya) yaşayanlar 33,22 lira (1,83 avro), Zagreb’de (Hırvatistan) yaşayanlar ise 10,17 lira (0,56 avro) ödüyor. Komşu ülkelerden Yunanistan’ın başkenti Atina’da metreküp başına 33 lira (1,82 avro), Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da ise 26,3 lira (1,45 avro) tahsil ediliyor.

Doğal gazın Ankara’da bulunan konutlardaki metreküp fiyatı ise son zamların ardından 4,68 liradan (0,26 avro) 5,70 liraya (0,31 avro) çıktı. Ankara, dolar kurlarındaki değişim de dikkate alınarak, doğal gazdaki son zamma rağmen Avrupa’daki en ucuz doğal gazı kullanmaya devam ediyor.

ENERJİNİN TOPLAM PAYI YÜZDE 16,7

Öte yandan, 1 Eylül’de uygulamaya başlanan yeni fiyatlar dikkate alındığında; 2002’de enerjinin (100 metreküp doğal gaz + 200 kilovatsaat elektrik) asgari ücret içindeki payı yüzde 45,7, 2022’de ise yüzde 16,7 oluyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / CEVDET FIRAT AYDOĞMUŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Ekim 14 2022 , , , , Ekonomi

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir