Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Teknolojiye direnen ‘demlikçilik’ mesleğini sürdürüyor


Teknolojiye direnen ‘demlikçilik’ mesleğini sürdürüyor

Van’da dedesinden kalma 70 yıllık kerpiç evi küçük ev aletleri tamir dükkanına çeviren Özcan Demir, yok olmaya yüz tutmuş mesleğini yeni nesillere aktarmak istiyor. Yarım asırdan fazla kerpiç bir yapıda dededen kalma mesleğini sürdürmeye çalışan üçüncü kuşak ustalardan Özcan Demir (55), el emeği göz nuru mesleğinin yok olmaması için mücadele ediyor.

İpekyolu ilçesi Şerefiye Mahallesi’nde binalar arasına sıkışmış eski bir yapıda demlik, tencere ve tava gibi küçük ev aletlerini tamir eden Özcan Demir, işini severek yapıyor.

İHA muhabirine konuşan demlik ustası Özcan Demir, çocukluğundan bu yana aynı işle meşgul olduğunu belirtti. Mesleğin dedesinden babasına, babasından da kendisine kaldığını ifade eden Demir, “Yıllarca bu işi devam ettirdik. Bu işten başka bir iş bilmiyorum. İşi zamanın ürünlerine göre sürdürüyoruz. En son demlik tamirini devam ettiriyoruz. Bu işi günümüzde yapan pek yok. Sabah dükkanda gelen işleri takip ediyorum. Bu mesleği elimizden geldiğinde sürdürmeye çalışıyoruz” dedi.

Günümüzde çırak yetiştirmenin zor olduğunu ve gelenlerin de bu mesleğe ilgisinin olmadığını dile getiren Demir, “Şimdiki gençler uğraşarak para kazanmayı unutmuş. Gençlerimiz; uğraşmadan, fazla yorulmadan ve çok fazla para kazanmanın derdindeler. 70 yıllık bir geçmişimiz var. Dedem, babam ve şu an ben devam ettirmeye çalışıyorum. Sağlığım ve ömrüm yettiği kadar bu işi sürdürmeye çalışacağım” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Aralık 12 2022 , Türkiye

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir