Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

‘Süper meyve’ olarak biliniyor: Yaygınlaştırılması için çalışma başlatıldı


‘Süper meyve’ olarak biliniyor: Yaygınlaştırılması için çalışma başlatıldı

Türkiye’de 2012 yılında deneme üretimi yapılan aronya (aronia) meyvesi Tokat’ta 2017 yılında itibaren yetiştirtilmeye başlandı. Tokat Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü araştırma bahçesine dikilen ve olumlu sonuçlar alınan aronya meyvesinin yaygınlaştırılması için çalışma başlatıldı.

Kentte enstitüsü öncülüğünde kapama bahçeleri kuruldu.

Antioksidan içeriği nedeniyle ’süper meyve’ olarak bilenen aronya meyvesinin tanıtımı tarla gününde yapıldı. Programa katılanlar deneme üretimi yapılan bahçeyi gezerek aronya meyvesinin tadına bakma imkanı buldu.

MEYVECİLİĞE ALTERNATİF ÜRÜN OLACAK

Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Bahçe Bitkileri Bölümü Meyve Yetiştiriciliği ve Islahı Uzmanı Alanı Dr. Aslı Yılmaz, zengin besin içeriğine sahip aronya meyvesinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini kaydetti.

Daha çok ilaç sanayinde kullanılan aronyanın aynı zamanda antioksidan açısından da zengin olduğuna dikkat çekti. Anavatanı Kuzey Amerika olan aronya meyvesinin bölgeye uyumunu araştırmak için 5 yıl önce araştırma bahçesine fidan diktiklerini ifade eden Yılmaz, olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi.

Aronyanın meyveciliğe alternatif bir ürün olarak gördüklerini ifade eden Yılmaz, “Çiftçilerimiz tarafından yetiştirilmesi ve üretiminin hızla artmasını istiyoruz. Fidanın dikiminin ikinci yılından itibaren ürün alıyorsunuz. Gerek yaş meyvesi gerekse kuru meyvesinin pazar fiyatı oldukça yüksek. Hasattan sonra depo ömrü uzun. Bu da üretici, tüketici ve pazar payı için oldukça cazip. Yaş olarak 90-120 lira, kuru olarak ise 300 liranın üzerinde satılıyor” dedi.

SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Yılmaz, aronya meyvesinin insan sağlığı açışından önemine dikkat çekerek, “C vitamini ve antioksidanı yüksek olduğu için süper meyve olarak biliniyor. Dolayı ile içerdiği zengin vitamin ve minerallerden dolayı insan sağlığına katkıları var. Kalp damardan tutun kansere kadar birçok faydası var. Kan basıncımızı düşürüyor, sindirim sitemi bağırsaklar karaciğer hastalıkları, mide rahatsızlıklarına iyi geliyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Aralık 13 2022 , , Türkiye

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir