Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Siyanür sızıntısı yaşanan altın madeni gündem olmuştu: Bilirkişiler hakkında suç duyurusunda bulunuldu


Siyanür sızıntısı yaşanan altın madeni gündem olmuştu: Bilirkişiler hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Erzincanlı Sedat Cezayirlioğlu’nun, İliç’te siyanür sızıntısı yaşanan maden ocağına karşı hukuk mücadelesi sürüyor. Cezayirlioğlu, maden ocağına karşı açtığı dava kapsamında 6 Temmuz 2022 tarihinde ocağa gelerek inceleme yapan bilirkişiler hakkında, görevlerini kötüye kullandıkları iddiasıyla İliç Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

“KURU DERE OLARAK GÖSTERİLDİ”

“Gerçeğe aykırı bilirkişi raporu düzenlemek ve görevi kötüye kullanmak suçlarından savcılığa şikayet ettik. Neden? Çünkü ziraat bilirkişisi, defalarca bizim ispat ettiğimiz Sabırlı Deresi’ni, akan bir dere olduğunu görüntülü olarak ispat ettiğimiz halde, raporunda ‘kuru dere’ olarak gösterdi.

Yine aynı ziraat bilirkişisi, ‘zeminde oluşması beklenen yüzey akışı izine rastlanmamıştır’ diyerek Anagold şirketini aklama gayretine girdi. Halbuki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 8 Ağustos 2022 tarihinde Sedat Cezayirlioğlu’nun yazdığı yazıya verdiği cevapta, burada zehirlenmiş toprakların taşındığını belirtmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı siyanür ile zehirlenmiş toprakların taşındığını belirtirken ziraat bilirkişisi, sanki burada hiçbir akış olmamış gibi gerçeğe aykırı rapor düzenliyor.

Diğer fen bilirkişisi ise siyanür sızıntısının maden sahasının içinde kaldığını beyan etmiş ve yalan beyanda bulunmuş. Halbuki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 28 Temmuz 2022 tarihli yazısında, siyanürün maden alanı dışına taştığını beyan etmiş. Devletin kendi bakanlığı siyanürün maden sahası dışına taştığını beyan ediyor ama bilirkişi, kraldan çok kralcılık yapıyor ve suç işliyor. ‘Siyanür dışarıya taşmamıştır’ diyor.”

Sedat Cezayirlioğlu ise siyanür sızıntısının ardından faaliyeti durdurulan madenin bir an evvel faaliyete geçirilmesi için belirli bir bölgenin ıslahının yapıldığını savunarak, “15 Eylül’e açmayı planlıyorlar. Vatansever milyonlarca insan adına duyuruyorum. O şekilde madeni açarsanız, baraja yakın, 250 metre; yer altı suları mevcut, o sularla şu anda zaten siyanür Fırat Nehri ve barajına karışıyor” dedi.

NE OLMUŞTU?

Erzincan’ın İliç ilçesinde, Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ’nin işlettiği altın madeninde, Haziran 2022’de siyanür sızıntısı yaşanmış; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından madene 16,4 milyon lira para cezası kesilmişti. Bakanlık, madenin faaliyetini durdurmuştu. Avukat İsmail Hakkı Atal, büyük bir facia yaşanmaması için madenin kapatılması gerektiğini belirterek, “Burada meydana gelebilecek bir deprem sonucunda bu siyanürlü 66 milyon ton, Anagold madeninin atığı siyanürlü zehir Fırat Nehri’ne karışacak olursa Harran Ovası biter, Keban Barajı, Atatürk Barajı biter” açıklamasını yapmıştı. Şirket, Atal’ın iddialarını reddetmişti.

Şirket sızıntının su kaynaklarına karışmadığını savunurken 20 ton siyanürün suya karıştığı ileri sürülmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Aralık 3 2022 , , , Türkiye

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir