Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Kur korumalı mevduata ilgi hızlandı! Günlük giriş 7.2 milyar TL


Kur korumalı mevduata ilgi hızlandı! Günlük giriş 7.2 milyar TL

Türk Lirası’nın cazibesini artırıp dolarizasyonu azaltmak için geçen yılın son haftasında uygulamaya alınan kur korumalı mevduata (KKM) ilgi ağustos ayında hızlandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun haftalık verilerine göre kur korumalı mevduatın büyüklüğü 19-26 Ağustos tarihleri arasındaki 1 haftalık dönemde 30 milyar lira artarak 1 trilyon 277 milyar liraya çıktı.

1 AYDA 143 MİLYAR TL’LIK ARTIŞ

Temmuz sonunda 1 trilyon 134 milyar lira olan kur korumalı mevduat hesaplarının büyüklüğünde ağustosta yaşanan artış 143 milyar lira olarak gerçekleşti. Kur korumalı mevduatta temmuzdaki artış 95 milyar lira olmuştu. Ağustos ayındaki 28 günde günlük ortalama artış 5 milyar 124 milyon lira olurken, 20 iş günündeki günlük ortalama artış 7 milyar 174 milyon lira olarak gerçekleşti.

26.4 MİLYAR $ BOZDURULDU

BDDK’nın günlük verilerine göre, kur korumalı mevduatın uygulamaya alınmasından bu yana döviz hesaplarında çözülme hızlandı. 22 Aralık 2021’de 261.6 milyar dolar olan döviz hesaplarının büyüklüğü, 29 Ağustos itibarıyla 235 milyar 250 milyon dolara indi. Döviz hesaplarındaki 8 aylık çözülme 26.4 milyar dolara ulaştı. Bu dönemde şirketler 9.6 milyar dolar, bireyler ise 16.8 milyar doları Türk Lirası’na çevirdi.

TL MEVDUATTA REKOR

Kur korumalı mevduat uygulaması TL mevduatta da tarihi rekorun kırılmasını sağladı. 22 Aralık 2021’de 1 trilyon 833 milyar lira olan TL mevduatın büyüklüğü, 29 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla 1 trilyon 683 milyar lira artarak 3 trilyon 514 milyar lira ile tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. BDDK’nın haftalık verilerine göre TL mevduatın toplam mevduat içerisindeki payı 26 Ağustos itibarıyla yüzde 45’e çıktı. TL mevduatın payı 2021’in son haftasında yüzde 37’ye gerilemişti.

ÜÇTE BİRİ KKM’YE GIDİYOR

Tasarruf sahiplerinin üçte birinin döviz yerine tercih ettiği kur korumalı TL mevduat hesabını, bir yandan ekonomik büyümeye katkı sağlarken, diğer yandan da döviz kurlarında manipülasyon yapmak isteyenlerin işini zorlaştırıyor. KKM aynı zamanda enflasyonun tetikleyicisi olan aşırı kur hareketlerini de engelledi.

BORSA 3.200 PUANI GEÇTİ

Öte yandan temmuz ayı ortasından bu yana yükseliş trendine giren Borsa İstanbul dün de rekor serisine devam etti. Endeks, banka hisselerine gelen alımlarla 3 bin 200 puanı geçerken, bankacılık endeksindeki yükseliş yüzde 8’e ulaştı. Ağustosun ortasından bu yana çıkış trendine giren Vakıfbank ve Halkbank dün de piyasayı sürüklerken, İş Bankası’nın tavan olduğu dikkat çekti. Analistler yerli yatırımcıların ilgisinin artarak devam ettiğine dikkat çekerken, son dönemde yabancıların da piyasaya dönmeye başladığını vurguladı.

KAYNAK: SABAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir