Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Klinik psikolog, oyun bağımlılığı konusunda uyardı


Klinik psikolog, oyun bağımlılığı konusunda uyardı

Uzman Klinik Psikolog Beste Çokaygil, oyun bağımlılığının 2019 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir hastalık olarak tanındığını belirtti. Çokaygil, yetişkinlerin oyun bağımlılığı sonucunda “antisosyal, öfkeli ve saldırgan davranışlar” gibi psikolojik sorunların yanı sıra, “sağlıksız beslenme ile obezite, migren, ellerde uyuşma, baş ve göz ağrıları” gibi fiziksel sağlık sorunları yaşayabileceğini söyledi. Psikolog Çokaygil, bağımlılığın sosyal hayattaki etkilerinin ise evliliklerin bozulması veya iş hayatının sona ermesine kadar gidebileceğini ifade etti.

Dijital oyunların, insanların günlük işlevselliklerini ve sağlıklarını önemli düzeyde etkilemeye başladığında bağımlı olmaktan söz edildiğini de ifade eden Psikolog Çokaygil, hastalığı, “Kişi, oyun sonucunda elde ettiği hazzı tekrar yaşamak isteyerek davranışsal bir bağımlılık geliştirir ve kendini izole ederek tüm vaktini oyun oynayarak harcamaya başlar” diye açıkladı.

“OYUN OYNAMADIKLARI ZAMAN SİNİRLİ OLABİLİRLER”

Yetişkin insanların hayatlarında yaşadığı bireysel, ailevi ve kariyer problemlerinden bir kaçış yolu olarak kendini çeşitli oyunlara verdiğine, bu bağımlılıkla beraber günlük işlerini, ailesini, işini ve arkadaşlarını ertelediğine değinen Psikolog Çokaygil, “Oyun oynamadıkları zaman sinirli bir ruh hali içinde olmaları, oyunu bırakamamaları, yemek, uyku ve kişisel bakım gibi fiziksel ihtiyaçlarını gidermemeleri, önceden keyif alarak gerçekleştirdikleri aktivitelere karşı ilgi azalması, iş hayatlarında performans düşüklüğü yaşamaları ve aileleriyle beraber vakit geçirmek yerine oyun oynamayı tercih etmeleri oyun bağımlılığının önemli belirtileri arasındadır” şeklinde konuştu.

“EVLİLİKLERİNİ BİTİREBİLİR VEYA İŞLERİNİ KAYBEDEBİLİRLER”

Psikolog Çokaygil, sosyal yaşamlarında çekingen kişilerin, oyun esnasında baskı altında hissetmeyip kendilerini daha kolay ifade ettiklerinden dolayı oyunda daha çok vakit geçirebildiğini dile getirdi. İş veya aile yaşamlarındaki takdir görme ihtiyacındaki kişilerin, bu ihtiyacı oyundaki başarıyla giderdiğini belirten Psikolog Çokaygil, “Bu da oyun oynama süresini yükselterek bağımlılığa sebep olabilir. Aynı zamanda oyunlara çok para harcadıkları için ekonomik olarak zor durumda kalabilir, evlilikleri bozulabilir ya da işlerini kaybedebilecek noktaya gelebilirler” dedi.

“OYUN SÜRESİNİ HER GÜN BİRAZ BİRAZ AZALTABİLİRSİNİZ”

Bu bağımlılığını yenmenin ilk kuralının “bağımlılığın farkında olmak” olduğunun altını çizen Psikolog Çokaygil, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Oyun oynarken kendinize bir süre sınırı koyarak alarm kurabilirsiniz. Günde 8-9 saat oyunda vakit geçiriyorsanız bu süreyi birden en aza indirmek yerine 4-5 saat, sonrasında ise 2-3 saat gibi biraz biraz azaltabilirsiniz. Oyun süresinin dışındaki zamanlarda ise yürüyüş yapma, sinemaya gitme, ailenizle beraber vakit geçirme gibi çeşitli aktivitelerle zamanınızı doldurabilirsiniz. Yalnız olduğunuzda oyun oynamaya yönelebileceğinizden dolayı mümkün olduğu kadar yalnız kalmamaya özen göstererek çevrenizdeki kişilerle zaman geçirmeye çalışın. Gitmenizin zorunlu olduğu bir kursa yazılarak kendinize yeni bir hobi edinebilirsiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Aralık 2 2022 , , , , Yaşam

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir