Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Bloomberg: Türk ekonomisine giren ‘gizemli para’ ilk 7 ayda rekor kırdı


Bloomberg: Türk ekonomisine giren ‘gizemli para’ ilk 7 ayda rekor kırdı

Bloomberg’de yer alan bir analize göre, Türk ekonomisine yönelik gizemli para akışları, sadece Temmuz ayında 5,5 milyar dolar artarak rekor seviyelere tırmandı ve 2022’nin ilk 7 aylık döneminde 24,4 milyar dolara ulaştı.

Analize göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geçmişte, söz konusu esrarengiz nakit akışlarının, “Türk vatandaşlarının, likit varlıklarını turizm gelirleri nedeniyle döviz cinsinden biriktirmesi nedeniyle oluştuğunu” öne sürmüştü.

‘TURİZM GELİRİ’ DEMEK YETERLİ DEĞİL

Analize göre, turizm faaliyetinden elde edilen gelir Temmuz ayında 4.5 milyar dolar ve Ocak-Temmuz döneminde ise 16.4 milyar dolar olarak kaydedildi.

Bu durumda turizm gelirleri, nakit girişlerindeki bu türden artışları haklı çıkarmak için yeterli değil. Mevcut durumda söz konusu gizemli girdiler, menşei bilinmeyen kayıtlı gelirlerin yüzde 70’ine tekabül ediyor.

“LİRAYI İSTİKRARLI TUTMAYA YARDIMCI OLUYOR”

Bloomberg, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra Türkiye’nin bütçe açığının genişlediğini ve Temmuz ayında 4 milyar dolara ulaşarak 3,7 milyar dolarlık tahminleri aştığının altını çizerken, bu açığı kapatmanın, yüzde 80 seviyelerine ulaşan bir enflasyon ortamında Erdoğan için oldukça zor olduğuna işaret etti.

Bloomberg son olarak, gizemli sermaye girişlerinin, “Merkez Bankası’nın Türk lirasını nispeten istikrarlı tutmasına yardımcı olduğuna” dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Aralık 12 2022 , , Ekonomi

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir